Możliwość rozbiórki obiektów budowlanych, w miejsce których ma powstać coś nowego, w świetle ustawy Prawo Budowlane jest jasno określona. Okazuje się jednak, że często Inwestorzy, Projektanci i Urzędy interpretują te przepisy w różny sposób.
Wg ustawy Prawo Budowlane:
"Art. 31. 1. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:
1) budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;
2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki."
Okazuję się, ze nie tylko odległość od granicy działki jest wiążąca, w sytucji, gdy budynek przeznaczony do rozbiórki przylega do innego budynku - konieczne jest opracowanie projektu rozbiórki.
Ma to oczywiste uzasadnienie ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji obiektu nieprzeznaczonego do roziórki.
Rozbiórka obiektów sportowych w Świdniku
Do rozbiórki przeznaczony był dawny kompleks sportowo-rekreacyjny, którego świetność niestety już przeminęła. Na cały kopmleks składało się kilka budynków dwukondygancyjnych, niecka basenu odkrytego, odkryty brodzik dla dzieci, trybuny dla widowni oraz budynek krytej pływalni z częścią socjalną (przylegającą do obiektu nieprzeznaczonego do rozbiórki). Aby uniknąć kłopotów z zakwaliokwaniem poszczególnych obiektów do takich, które wymagają zgłoszneia czy pozwolenia na budowę, opracowano jeden projekt rozbiórki dla całego kompleksu.
Szybko udało się uzyskać pozwolenie na rozbiórkę wszystkich obiektów objętych projektem i roboty ruszyły pełną parą.
Miasto ogłosiło już przetarg na wykonawcę nowyh obiektów sportowych. Być może dawna śietność tego miejsca powróci. Życzę tego mieszkańcom Świdnika.